516 042 läst · 1 126 svar
516k läst
1,1k svar
Allt om sprutmålning!
Det är allmänt känt att det spottar. Man får börja att spruta utanför ämnet. Eller skaffa sig en pistol som stänger nålen med en magnet.nino skrev:
nino skrev:
Ja, precis. Tror det klumpar till sig när färgen torkar till. Jag har haft samma bekymmer på min billiga kompressorspruta när jag målar bildelar med 1-komponent. På 2-komponent händer det dock inte. Och på den lilla sprutan med 1mm munstycke (en lite dyrare spruta) så händer det inte heller.C Chippe skrev:@nino testa att trycka halvvägs så att den blåser luft ett tag och därefter trycker du in mer om möjligt. Inget jag själv testat men läste att det kanske hjälper. Är tveksam men annars får man börja spreja utanför, själv höll jag upp en kartong ibland med andra handen när jag började spreja. Det är likadant med många airless har jag sett fast kanske ett mindre problem.
Torkar färgen vid munstycket vilket den gör väldigt lätt så blir den trögstartad och man måste öka färgmängden men det är nog bättre att ha en burk med vatten redo så man kan dippa färgsprutan i och även ha en fuktig trasa redo.
Min lösning är att inte stå och söla utan att måla på och inte fundera så mycket. Måste man pausa så får man börja i luften.
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Komplettera kabelanslutning infällt mätarskåp
El -
Får 230v mellan nolla och jord… Är allt som det ska? Eller?
El -
Peters shotgunhus i Husdrömmar - med ALLT om konstruktionen
Artikelkommentarer -
Låskolv fastnar ibland, alltså den delen som kallas tryckesfall och fjädrar.
Fönster & Dörrar -
Allt om tåg
Övrigt Off Topic