40 473 läst · 413 svar
40k läst
413 svar
Rekar för inbrottsförsök
Det är bättre att du kollar upp själv än att jag klistrar in länkar.D Daniel 109 skrev:Ja, naturligtvis måste man förstå datan för att dra slutsatser från den. Men du pekar ju inte på någon data eller källa alls.
Det är nog bättre att göra det som studier visar att fungerar. Vad du vill är inte något som alla gånger är lämpligast.
Återigen dina subjektiva uppfattningar.
det har gjorts en studie där man frågade allmänheten om straffen i domar var rätt. I allmänhet tyckte folk att de var för milda. Men när man gjorde samma studie men gav mer information om omständigheterna så överensstämde allmänheten och domstolarnas bedömning riktigt bra.
De skulle utnyttjas ändå.
Exempelvis:
Sverige 2023: 363 skottlossningar, 53 sköts ihjäl i gänguppgörelser.
Norge: sköts ingen ihjäl i någon kriminell uppgörelse.
Det viktigaste här är att ställa frågan varför?
Varför sticker Sverige ut jämfört övriga norden?
Svar: Därför att det finns så många svenskar som är som du och röstar på politiker med samma inställning som din.
PS. Följ ditt eget råd och länka till den där studien så kan jag kolla hur vinklad den är
Det är inte personligt tyckande utan vilken filosofi/ideologi man följer.S steffo_b skrev:Så kan man såklart känna. Det skulle säkert jag också känna om jag skulle bli utsatt för ett allvarligt brott.
Men rent samhällsekonomiskt så är det inte speciellt klokt att forma lagen efter personligt tyckande på det sättet.
Rent samhällsekonomiskt ska man utforma lagar och straff så att straffen ger maximal nytta för minimal peng. Om ett längre straff inte ger någon större samhällsnytta men ger en kostnad för samhället så ska man inte förlänga straffet. På samma sätt som om det skulle vara lönsamt att förlänga straffet så bör man göra det.
Såklart under förutsättning att detta överensstämmer med gemene mans rättspatos någorlunda.
Att låsa in brottslingar länge bara för att ett brottsoffer vill det utan att det finns samhällsekonomiska vinster att göra med det vore ett ohyggligt slöseri med skattepengar. Och vi har redan för mycket slöseri idag.
Rent samhällsekonomiskt kanske dödstraff är billigare men för att inte gå så långt kan vi ändra kriminalvården till fängelsevård igen.
Ja, där sticker Sverige ut. Men det är i princip enbart där. På nästan allt annat ligger vi lågt i förhållande till övriga Europa. Är man inte i kontakt med dessa gäng är man säkrare i Sverige än på de flesta andra ställen i världen. Trotts att det ät ett problem sticker inte mord ut. Vilket betyder att övriga mord ligger lågt.A Artemisia skrev:Det är bättre att du kollar upp själv än att jag klistrar in länkar.
Exempelvis:
Sverige 2023: 363 skottlossningar, 53 sköts ihjäl i gänguppgörelser.
Norge: sköts ingen ihjäl i någon kriminell uppgörelse.
Det viktigaste här är att ställa frågan varför?
Varför sticker Sverige ut jämfört övriga norden?
Svar: Därför att det finns så många svenskar som är som du och röstar på politiker med samma inställning som din.
PS. Följ ditt eget råd och länka till den där studien så kan jag kolla hur vinklad den är![]()
Det betyder inte att jag tycker att gängbrottsligheten är oproblematisk. Den är ett stort problem. Men den uppfattning du sprider är nog ett större problem.
Vilka källor baserar du detta på? Kan du dela med digD Daniel 109 skrev:Ja, där sticker Sverige ut. Men det är i princip enbart där. På nästan allt annat ligger vi lågt i förhållande till övriga Europa. Är man inte i kontakt med dessa gäng är man säkrare i Sverige än på de flesta andra ställen i världen. Trotts att det ät ett problem sticker inte mord ut. Vilket betyder att övriga mord ligger lågt.
Det betyder inte att jag tycker att gängbrottsligheten är oproblematisk. Den är ett stort problem. Men den uppfattning du sprider är nog ett större problem.
Lägg ner personliga påhopp.H HIO-Gurra skrev:
Jag är över 70 och fullvaxad och ska inte behöva bli dumförklarad av framförallt en som inte vill skriva sitt namn......