40 473 läst · 413 svar
40k läst
413 svar
Rekar för inbrottsförsök
I mina trakter används nog "Gyttorps röda" istället, ingen av grannarna har hitills blivit anmäld för det såvitt jag vet och inbrottstjuvarna återkommer inte heller en andra gång. Enligt sägnen ska det fungera med grovsalt istället för bly, men varför chansa?mexitegel skrev:
Enligt sägnen laddade fäder med grovsalt för att sätta ett piller i baken på alltför kärlekskranka unga pojkar som ville lägra deras dotter/döttrar, vet ej om det räknas som försök till "inbrott"😉F fribygg skrev:
Ok, så nedanstående är alltså inte ett konstruktivt förslag??.returen skrev:
Vad är då konstruktiva förslag enligt dig??
"Man kan ju hjälpa till genom att tex nattvandra och på så sätt lära känna ungarna i området.
Eller vara med i skolan nån/några ggr/år, alltså inte vara med ditt barn utan rent allmänt vara med i skolan och lära känna både lärare & elever."
ja det finns väl hur mycket olika anledningar som helst som leder till detta men några kan jag ju skriva.returen skrev:
Kriminella gäng har ökat.
politiker som inte klarar av sitt jobb.
En poliskår som är o effektiv och dålig på de flesta sätt.
Föräldrar som inte håller koll på vad deras ungar sysslar med , och som inte är engagerade.
Skolorna som inte hjälper till att fånga upp och hjälpa unga som är på väg att hamna snett, ( är dock föräldrarna ansvar att ta hand om sina barn, men skolan bör spela en betydande roll också )
Inte tillräckligt hårda fängelsestraff.
Ökad folkmängd leder givetvis till ökad brottslighet.
Ja det var några iaf , finns nog många fler som leder till ett otryggare land mer mer brott och skit i.
Det måste vara ett oerhört frekvent ringande på dörrarna i ert område om det bara är var hundrade påringare du vill tala med. Har du eller någon annan i grannskapet blivit rånad när ni öppnat dörren?T TommyC skrev:Vi har slutat att öppna dörren när vi inte väntar besök. Sannolikheten för att det står någon utanför som du vill prata med är ca 1%. Sannolikheten att du blir rånad är väsentligt större. Grannarna resonerar likadant. Vi ringer eller skickar sms innan vi ringer på någons dörr. Detta är det nya Sverige som majoriteten har röstat för. Bara att tugga i oss.
Sedan Palme gjorde en Goebbelsstrategi för över 70 år sedan, så är all skattefinansierad MSM ren socialismens propaganda och generationer har blivit fördummade…. iallafall minst 80% som använder MSM som sin faktabas 😴 och gått på både miljöPRANKET o Plandemin🎬K K. L skrev:
Yes!H HIO-Gurra skrev:
Sanningen finns i Riks, Nya tider, Fox osv...
Miljön mår lysande & pandemin har aldrig existerat, "Ukraina kriget" är en ganska väl regisserad HBO produktion.
🤣
Vi har en lapp utanför - Ring det här numret …blomknopp skrev:
Det kom en man och ringde på och sa att det var ett dåligt takjobb på mitt tak, han sa att man får inte ha plåt under teglet.
Han var tatuerad på sidan av högra ansiktshalvan. Han pratade Svenska utan brytning.
Jag vet inte om han varit uppe på mitt tak och gjort vad?
Jag var inte förberedd på att det kommer sånt redan i Februari, det brukar välla in under sommarmånaderna, så jag frågade inte om han varit uppe på mitt tak och det dröjde ett tak innan jag började tänka till.
Vad jag nu vill är att varna fastighetsägare att se till att ha lås på sina takluckor och vara beredd på att den här mannen kommer att komma till flera!
Han lovade att lämna papper i min brevlåda vilket han inte gjorde förstås
Det är väl bra att folk är lite alerta. Med tanke på att cirka 1 hushåll av 100 blir utsatt för inbrott varje år så finns ju risken där. Sen behöver man ju inte låsa in sig eller skärma av sig från omvärlden pga det. Det är också konstigt att folk inte klarar av att föra en nyanserad diskussion. Våldet är mycket mer förekommande på vissa orter i Sverige än på andra. Jag t ex känner mig rätt trygg även om man är ute mitt i natten. Men har förståelse för att den som bor i Stockholm med omnejd kanske inte gör det pga alla skjutningar och sprängningar.
Slutligen vad gäller inlägget som drog igång hela diskussionen så är det väl också rätt individuellt. En del känner halva (eller hela stan/byn) och har folk springandes hos sig konstant. Då lär man inte fundera två gånger om det ringer på dörren eller man kanske t.o.m lämnar olåst större delen av tiden. Andra har mindre umgängen eller är kanske inte så tjenis att man springer hos varandra utan att höra av sig innan. Då är man förmodligen inte lika sugen på att öppna för okända personer. Behöver inte vara någon som vill råna eller skada en utan kan helt enkelt vara en jobbig försäljare.
Slutligen vad gäller inlägget som drog igång hela diskussionen så är det väl också rätt individuellt. En del känner halva (eller hela stan/byn) och har folk springandes hos sig konstant. Då lär man inte fundera två gånger om det ringer på dörren eller man kanske t.o.m lämnar olåst större delen av tiden. Andra har mindre umgängen eller är kanske inte så tjenis att man springer hos varandra utan att höra av sig innan. Då är man förmodligen inte lika sugen på att öppna för okända personer. Behöver inte vara någon som vill råna eller skada en utan kan helt enkelt vara en jobbig försäljare.
vi öppnar alltid dörren för alla, har aldrig blivit rånad, skickar aldrig sms eller ringer, har aldrig behövt tugga i mig något men har kunnat hjälpa de som behövt när de ringt på ingen har röstat på att bli lika uppskrämd som du och dina grannar.T TommyC skrev:Vi har slutat att öppna dörren när vi inte väntar besök. Sannolikheten för att det står någon utanför som du vill prata med är ca 1%. Sannolikheten att du blir rånad är väsentligt större. Grannarna resonerar likadant. Vi ringer eller skickar sms innan vi ringer på någons dörr. Detta är det nya Sverige som majoriteten har röstat för. Bara att tugga i oss.
det finns fortfarande vänliga människor.....
"Vart tog det fina Sverige vägen" - Drottning SilviaT TommyC skrev:Vi har slutat att öppna dörren när vi inte väntar besök. Sannolikheten för att det står någon utanför som du vill prata med är ca 1%. Sannolikheten att du blir rånad är väsentligt större. Grannarna resonerar likadant. Vi ringer eller skickar sms innan vi ringer på någons dörr. Detta är det nya Sverige som majoriteten har röstat för. Bara att tugga i oss.
Ja gå ut och säg till som man borde, men riskera att bli skjuten på öppen gata….D Daniel 109 skrev: