J
Kan tillägga att jag varit med i många bostadsprojekt där gjutjärn används när avloppet delar schakt med ventilation då man inte få ha brandbart material i dessa schakt.

Gustavsbergs MA rör som vi brukar föreskriva har en livslängd på minst 50 år med korrekt montage.
 
  • Gilla
useless och 1 till
  • Laddar…
Claes Sörmland
Vi hade uppe en tråd nyligen där just Gustavsbergs MA hade problem med epoxilagret en viss tidsperiod och därmed rostade bort. Så deras produkter har inte alltid borgat för god kvalitet.
 
  • Gilla
TRJBerg
  • Laddar…
Hej
Jag vet om en BRF här i kommunen där det sitter GBG MA från ca 2006 som är helt upprostade och har på flera ställen fått relinas pga läckage.
Så det gäller nog alla tillverkare att de periodvis har haft kvalitetsproblem.
Även under 60-70 talet var det problem med normalrören, främst från Polen som sprack i hela sin längd efter några år.
/ Björkskär
 
  • Gilla
  • Wow
cpalm och 2 till
  • Laddar…
Hej, nya medlemmen här!
Har ett 3-våningshus från 1896.
1934 installerades VA, med gjutjärn i avlopp och brunnar och värmerör i varmgalv. De fungerar fortfarande (i 90år) utan rostskador, frånsett radiatorera (i plåt 25st) som gav upp efter 65år!
Försäkringsbolaget höjer premien om rören är äldre än 10år!!
 
  • Gilla
RoTe
  • Laddar…
RoTe RoTe skrev:
Brandsäkra?
Inte rören, man får sätta en s.k. svälltejp runt röret. Vid brand smälter röret av, men tejpen sväller och täpper igen hålet med brandmassa.
 
  • Gilla
RoTe och 1 till
  • Laddar…
H Harald Blåtumme skrev:
Materialval måste rimligen finnas i de byggnormer som råder vid varje tid. Jag har svårt att förstå att man accepterade gjutjärnsrör får 10 år sedan, knappt ens 20 år sedan. Idag skulle jag vilja se någon som kör detta, höra argumenten, berätta hur det rimmar med rådande byggnormer.
Byggnormerna ställer inga materialkrav, endast funktionskrav.

Saxat ur BBR:
2:2 Ekonomiskt rimlig livslängd
Allmänt råd
Byggherren får välja de material och tekniska lösningar som är ekonomiskt rimliga och praktiska att sköta så länge lagens krav på ekonomiskt rimlig livslängd uppfylls. Med livslängd avses den tid under vilken en byggnad eller byggnadsdel med normalt underhåll uppvisar erforderlig funktionsduglighet.
Byggnadsdelar och installationer med kortare livslängd än byggnadens avsedda brukstid bör vara lätt åtkomliga och lätta att byta ut samt även på annat sätt vara lätta att underhålla, driva och kontrollera
 
  • Gilla
cay.j.att.telia.com
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.