2 684 läst · 46 svar
3k läst
46 svar
Bosch med felkod E02
Jag kan inte se något avvikande på komponenterna, men tre lödningar på undersidan ser märkliga ut. Det finns vita avlagringar runt dem.returen skrev:
![Närbild på undersidan av ett kretskort med tre lödningar som har vita avlagringar runt sig.](https://static.byggahus.se/attachments/images/medium/806/806812-68be293a9da8d240871bf00235389f17.jpg)
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
![Grön kretskortsundersida med många lödpunkter. Tre lödningar med vita avlagringar syns tydligt i mitten av bilden.](https://static.byggahus.se/attachments/images/medium/806/806813-b17f059a53af88ffadadd4d8c8baeec9.jpg)
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
![Närbild på en kretskort med tre misstänkt lödda punkter omgivna av vita avlagringar på undersidan.](https://static.byggahus.se/attachments/images/medium/806/806814-4adbaab35bb32cfee5fc50a9b383f075.jpg)
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
![Närbild på en grön kretskort med tre lödningar som har vita avlagringar runt sig.](https://static.byggahus.se/attachments/images/medium/806/806815-f41b962b4a65f76a58ff247c702279a8.jpg)
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Jag tvättade rent lödningarna försiktigt med tops fuktad med lite kontaktspray. När jag mäter de avvikande lödningarna mellan två punkter som har samma ledare på kretskortet så får jag kontinuitet.E Ewa_o_Tobbe skrev:
det vita är rester av fukt, tvätta hela baksidan med isopropanolE Ewa_o_Tobbe skrev:
i övrigt är det för dålig upplösning för att se något
kontinuitet över ledningsbanor skall det vara men det är överslagen mellan som man inte vill haE Ewa_o_Tobbe skrev:
fläkten har ett styrkort så det blir inte lättE Ewa_o_Tobbe skrev:
diskmotorns värmar mäter du på motsvarande sätt som zeolitens bara tränge att komma åt man kan mäta på sladdarna som går till kretskortet de röda som sitter bredvid ziolitens
På värmepumpen mellan röd och röd får jag 18.8 på läge 200.returen skrev:
Mellan röd (oavsett vilken) och jord får jag inget utslag.
Provade mäta både på kretskortssidan och på värmepumpen.
Jag tog ut kontakten bredvid, med tre stift/kablar.E Ewa_o_Tobbe skrev:
Mätte resistansen mellan 1 och 2 och 1 och 3 och fick inget utslag. Vet inte om det är rätt eller om det har någon betydelse, men såg någon göra det på en video på en annan värmepump till en Bosch diskmaskin. Enligt den videon så skulle det vara ca 12k ohm mellan 1 och 2 och ca 24k ohm mellan 1 och 3. Enligt den videon så är det temperatursensorn. Jag fick inga värden när jag mätte. Jag ställde in multimetern på 200 precis som när jag mätte tidigare. Ska jag få något värde när jag mäter där? Kan mitt E02-fel ligga i den sensorn?