Poolfyllningar fick vattentorn att börja sina
Poolfyllningar sänkte nivån i vattentornet i Skåre så pass att det påverkade trycket i kranarna.
Det varma vädret i helgen fick karlstadsborna att börja fylla sina pooler, med följden att förbrukningen blev så pass hög att vattentornet i Skåre inte hann fyllas på i samma takt. Resultatet blev märkbart lägre tryck i hushållens kranar.
Kommunen gick ut med en uppmaning till invånarna att avbryta poolfyllningen, och under natten lyckades man återställa nivån i tornet.
Kommunen trodde först att det kunde vara en vattenläcka som orsakade problemen. Men i och med att trycket normaliserades direkt efter att förbrukningen minskade slår man fast att det handlade om en tillfällig överkonsumtion. Det uppges vara ett återkommande problem varje sommar, när vädret är fint och invånarna förbereder sina trädgårdar och pooler inför säsongen.
Kommentarer
73