Det är både rätt o fel tid just nu att installera solceller tyvärr
 
R Robert-san01 skrev:
Många är överhopade med förfrågningar och ledtider på leveranser på 6månader och mer...

Tyvärr helt säljarnas marknad just nu.
Ja, det kan man såklart förstå. Jag blir ändå förvånad att man inte ens får ett auto-svar att de mottagit ens förfrågan men pga tidsbrist inte kan återkomma med svar inom rimlig tid.

Om jag anlitar en mindre firma till att göra ett jobb vill jag inte behöva vänta orimligt länge om ett problem skulle uppstå med installationen. Därför undviker jag bolag som inte klarar kundservicen.
 
2 2:a: villan skrev:
Ja, det kan man såklart förstå. Jag blir ändå förvånad att man inte ens får ett auto-svar att de mottagit ens förfrågan men pga tidsbrist inte kan återkomma med svar inom rimlig tid.

Om jag anlitar en mindre firma till att göra ett jobb vill jag inte behöva vänta orimligt länge om ett problem skulle uppstå med installationen. Därför undviker jag bolag som inte klarar kundservicen.
Helt rätt tänkt kring ditt sista stycke. Har de inte tid för dig nu så har de mycket troligt inte det sen när de sålt till dig och du får problem.
 
  • Gilla
FredrikR
  • Laddar…
Har haft känslan av stekhet, lycksökarbransch sedan jag blev uppringd av ett bokningsbolag för träff med 2 säljare som "just nu var i området", båda boende i Borlänge som inte är så stort att det krävs att jobbar område för område.

Säljarna var trevliga men det blev ingen affär, inte heller med någon av de andra som kollat, mycket pga. förutsättningar på och runtomkring tomten.
 
Mats-S
Även jag funderar på att installera solceller, taket 45 graders lutning, 75 m2 i sydvästläge borde ju ge hyfsat bra utdelning. Kollade på Greenely som har en solcellsanalys där man sedan kan begära in offerter från deras partners.
Någon här som har någon erfarenhet av deras (Greenely) partners?


Så här såg deras (Greenely) analys ut:

Diagram och sammanfattning av potentiell årlig besparing med solceller, 15 847 kr/år, och kalkyl av återbetalningstid.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Redigerat:
^^^ Jag blev Greenelykund för ett par månader sen med intresse för solpaneler och gjorde snabbt deras solcellsanalys i hopp om att få hjälp att få in några offerter. Efter ca en vecka fick jag ett email från Greenely (10/6). Tror inte situationen förbättrats. Dock märkligt att Greenely fortsätter med sitt partnererbjudande när det inte verkar existera.


Hej,

Tack för att du genomfört vår solcellsanalys!

Våra solcells partners har uttryckt att de just nu har för mycket att göra och kommer därför inte kunna hantera ärenden från oss. Beklagar detta!

Skulle rekommendera dig att antingen själv kontakta ett par olika solcellsbolag i regionen alternativt skicka en ny offertförfrågan via Greenely om någon månad.

Allt gott,
 
Mats-S
2 2:a: villan skrev:
Greenely fortsätter med sitt partnererbjudande
Verkar som om din kritik gått fram, idag hänvisar dom till endast ett bolag som heter Otovo.
Men när man kollar på Otovos omdömen på Trustpilot blir man klart tveksam ...
https://se.trustpilot.com/review/otovo.se

Otovo verkar vara en broker som i sin tur anlitar UE som du som kund har noll koll på, och det känns ju inte alls bra :thinking: Alla kunder verkar ha konstanta problem med kommunikationen, många verkar dessutom ha fått riktiga klåpare som installatörer ...

Grannarna på sommarstället har anlitat Nordic Solar och dom är helnöjda, tror att jag börjar med dom istället. Någon här som har koll på dom?
Känns ju bättre att anlita ett välrenommerat företag, även o det kanske blir en del tusenlappar dyrare :thinking:
 
Hej. Bor i samma område som du. Vilket företag var det som svarade att de var överbelastade?
 
S Swedesouth skrev:
Hej. Bor i samma område som du. Vilket företag var det som svarade att de var överbelastade?
Är frågan till mig? Kan ta det över PM i så fall. Det företaget skulle jag inte tveka att anlita när de åter blir intresserade.
 
Ja det var dig jag avsåg. Sorry ny på detta.
Mvh
 
  • Gilla
2:a: villan
  • Laddar…
Ån som har anlitat Zolklart? Tycker det verkar ok men vill gärna höra andras åsikter.
 
R Robert-san01 skrev:
Kolla med Martin på GoSol.
Och jag skrev nyss en egen tråd om mina upplevelser med Gosol. Möjligt att ni finner något intressant där.
 
  • Gilla
HannaR och 1 till
  • Laddar…
S
Det här är ju samma typ av masspsykos som inträffade på börsen 2020-2021, alla ska in oavsett kunskapsnivå och till vilket pris som helst.

När euforin är på den här nivån brukar det komma bakslag, blir intressant om det gäller även elmarknaden.
 
  • Gilla
robbs
  • Laddar…
Mats-S
S SueCia skrev:
alla ska in oavsett kunskapsnivå och till vilket pris som helst.
Är benägen att hålla med ... har själv tagit beslutet att avvakta till våren för att se hur läget är då. Just nu är det alldeles för många okända parametrar, så det är omöjligt att fatta ett beslut grundat på fakta.
 
  • Gilla
robbs
  • Laddar…
Mats-S Mats-S skrev:
Är benägen att hålla med ... har själv tagit beslutet att avvakta till våren för att se hur läget är då. Just nu är det alldeles för många okända parametrar, så det är omöjligt att fatta ett beslut grundat på fakta.
Tror jag landat i samma sak, med horisont på 15 år för att anläggningen ska betalat av sig är det ändå en investering över längre tid och att installera nu när hetsen och hypen är som störst känns vanskligt. Vinterns elnota kommer inte hinna påverkas ändå, om man får offert och installation i februari. Finns det något argument för att absolut dra igång processen med att installera solceller så snabbt det går såhär början av september?
 
  • Gilla
sandos
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.