6 488 läst · 57 svar
6k läst
57 svar
Missfärgning vitt kakel våtzon 1
Vi hade samma problem i duschdelen i ett badrum. Fick bekräftat från kakeltillverkaren att det var tillverkningsfel på plattorna och att det kommit in vatten bakom glasyren. Lösningen blev att sätta ett nytt lager kakel på det gamla. Det ska vara ok enligt BKR/GVK.
Går det över blandaren? Det låter som en bra lösningM Mobility skrev:
Jag vet inte om nya kakelplattor fix/fog fastnar på gamla utan någon typ av behandling, lätt slipning? Men ta in någon plattsättare som vet? Sen kommer ju blandarföstet ut så, jo…det är högst relevant att förstå om det kan montera åter. Dvs kan gängas fast längre ut.
Uppdatering. Jag lärde mig något nytt. Kakel klassas enligt besiktning mannen som var här i olika kvalitet klasser, dör enbart klass 1a ska monteras i våtzon. Detta skall plattsättare känna till och ta reda på alt butiken. Nu skall jag reklamera mot butik och se vilken klassning mitt kakel hade. Någon som kan utlösa det från bilden?
Det verkar inte vara lätt att hitta något svar på den klassningen.
1:an skulle kunna var 1:a sortering och C för ceramic.
1a hittar jag inget om..
Vårt klinker har klass 4 av 5 men det gäller slitage på golv.
Kanske någon annan kan förklara.
Annars skulle jag be besiktningsmannen förtydliga.
1:an skulle kunna var 1:a sortering och C för ceramic.
1a hittar jag inget om..
Vårt klinker har klass 4 av 5 men det gäller slitage på golv.
Kanske någon annan kan förklara.
Annars skulle jag be besiktningsmannen förtydliga.