1 172 läst · 6 svar
1k läst
6 svar
Kopparn i kabeln sprack
När jag läste en tråd, så slog det mig att vi hade ett konstigt elfel hemma för något år sedan. Vi bytte ut en brytare till belysningen och eldningen kortades någon cm. Efter en 6 månader började ljuset blinka och tillslut fungerade belysningen inte alls. Trodde att lamporna krånglade, men inget fel. Tillslut var vi tvungna att felsöka ordentligt. Till vår förvåning hade kopparn i elledningen spruckit i anslutningen till den nya brytaren. Det var som koppartråden, en hel tråd och inte som en wire, var skör och spröd. Bedömer att ledningen var 20-30 år gammal. Vi hade dragit hårt, men ej tokhårt. Vad kan orsaka detta? Vi har funderat o funderat. Vår teori kan vara att denna elledning har tidigare ägare använts i en miljö spm vibrererar innan den sattes upp till belysningen. Är teorin rimlig?
vad menar du med spruckit, om den gått av på tvären precis vid anslutningen eller uppskalningen så är det inget konstigt, det händer ofta då personen som skalat kabeln råkat gör ett minimalt jack i kopparn och sen böjt på den utan att sett att den gick av.
Ja som sagt, det har säkert inget med tidigare historia för ledningen att göra. Utan det har uppstått en skada på koppartråden när den skalades. Det kan räcka med en väldigt ytlig repa på koppartråden, så går den av om man vickar lite på den. Och både skadan och vickandet har då troligen uppstått i samband med bytet av brytare.
kan vara möjligt, men mitt minne säger mig att det var två brott både på nolla och ledare, dock ingen på jorden - tvärav och inte i anslutningen till skalningspositionen några mm längre ut, dvs det blev en liten kopparstump innan det inre skyddshöljet.
Men jag kan ha fel, det är ju några år sedan.
tack för svaren!
Men jag kan ha fel, det är ju några år sedan.
tack för svaren!
Beroende på vilken typ av kabelskalare man använder så kan brottanvisningen mycket väl hamna ett par mm från isoleringens ände. Jag har själv gjort det ett antal gånger (men klipper då alltid och skalar om)
Produkter som diskuteras: "kabelskalare"

Avisolertänger
Avisolertänger är specialverktyg designade för att ta bort isoleringen från elektriska kablar utan att skada den inre ledaren. De används ofta inom elektrisk installation och annat arbete där det är viktigt att kunna ansluta ledningar korrekt.
Läs mer
Isoleringen kan krympa ihop lite av ålder och alltså dra sig tillbaka lite så brottanvisningen kommer någon mm utanför isoleringen.
Men ännu troligare är att isoleringen har dragits ut lite under själva skalmanövern, och sen delvis återtar sitt läge efteråt så isoleringen slutar lite innan där skaltången tog.
Men ännu troligare är att isoleringen har dragits ut lite under själva skalmanövern, och sen delvis återtar sitt läge efteråt så isoleringen slutar lite innan där skaltången tog.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden