8 082 läst · 13 svar
8k läst
13 svar
Får man öppna elskåpet och kolla vilken säkring man har?
När du öppnat skåpet så är det färgen på bottensockeln under säkringen som säger vilken säkring som du högst kan använda. Bottensockelns färg och säkringens färg skall matcha då har du rätt säkring för den monterade sockeln. Sedan kan man alltid sätta in en klenare säkring om man inte har den rätta när den går sönder.
Hade velat påstå att nätägaren ska ombesörja att kontrollera passdel om dom misstänker att det är fel.
Hur kan dom ha sett att det skulle sitta 35A istället för 16A, har som nysa bytt mätare eller vart där av annan anledning?
Ganska ovanligt att ha 35A som huvudsäkringar till en villa, än mindre ett fritidshus
Hur kan dom ha sett att det skulle sitta 35A istället för 16A, har som nysa bytt mätare eller vart där av annan anledning?
Ganska ovanligt att ha 35A som huvudsäkringar till en villa, än mindre ett fritidshus
Du kan kolla propphuven storlek
Gänga 2 den vanliga i mätarskåp när man har 16A säkring, går att ha upp till 25A i
Gänga 3 den större propphuven kan man ha upp till 63A i
Så du måste ha en större propphuv än såna man brukar ha vanligtvis inomhus i villor för att kunna montera 35A är lätt o jämföra
Gänga 2 den vanliga i mätarskåp när man har 16A säkring, går att ha upp till 25A i
Gänga 3 den större propphuven kan man ha upp till 63A i
Så du måste ha en större propphuv än såna man brukar ha vanligtvis inomhus i villor för att kunna montera 35A är lätt o jämföra
Den standard vi har för säkringar av smältproppar i Sverige kallas för Diazed. Den består av tre delar: En porslinssäkring, en propphuv och en sockel.Y yuphin skrev:
Alla säkringar har samma ytterdiameter och placeras inuti en propphuv som sedan skruvas in i sockeln. Ena änden på säkringen smalnar av och har olika diameter beroende på hur kraftig den är. Desto kraftigare säkring desto större diameter.
I botten på sockeln sitter en porslinsring som ursprungligen benämndes passkontakt, men som många ungdomar nu för tiden kallar passdel. Hålet i passkontakten är lika stort som den kraftigaste säkringen som går att sätta dit. Det går dock utmärkt att sätta dit svagare säkringar eftersom de har en mindre diameter. Själva passkontakten har en maskingängad skruv på baksidan och kan enkelt bytas med särskilt verktyg. Då den är spänningsförande krävs det att spänning antingen bryts i nätägarens servisskåp eller att arbetet utförs under spänning. Oavsett vilket får man inte göra det själv.
Det finns två storlekar på sockel och propphuvar. Den vanligaste är typ 2 som går från 6 till 25 ampere. De har samma E27-gänga som vanliga glödlampor. Den andra är typ 3 som går från 35 till 63 ampere. De är lite större och har E33-gänga.
Vad din nätägare påstår är alltså att du har Diazed typ 3 och att dina passkontakter begränsar säkringstorleken till 35A. Om det stämmer så är passkontakterna vara svarta. För att se dem måste du skruva loss propphuven och därmed även säkringen som sitter inuti den. Storleken på säkringen kan du se på den färgade indikatorn i änden. Om du har 16A är den grå.
Om passkontakterna verkligen är fel så måste du anlita ett auktoriserat elinstallatörsföretag som kommer ut och byter dem. De är passkontakterna om begränsar hur kraftiga säkringar du kan använda så det är de som bestämmer vad du betalar för nätavgift. En passkontakt kostar runt 15:-/st och tar max 30 sekunder att byta. Förutom att byta kontakterna måste företaget även kontakta nätägaren och meddela det är gjort. Räkna med att få betala en tusenlapp eller två för besväret.
Redigerat:
Kan det vara så att det är nätägarens stolpe som har ett skåp och att det är säkrat till 35A, därefter kommer husets elskåp och det är säkrat till 16A? Nätägarens skåp är plomberat och ska inte öppnas.
Det är så vi har det.
Det är så vi har det.
16 A som huvudsäkring och 35 A som service säkringenY yuphin skrev:
Den enda som du behöver bry dig om är huvudsäkringen på 16 A
Upp till 25 A så har säkringen en mindre diameter (GII) än en 35 A som är "tjockare" (GIII), så oavsett passdel går normalt inte en 35A att stoppa i en hållare för upp tom. 25 ASkärkarl skrev:
Skärkarl skrev:
Och hur kan det komma sig att nätägaren accepterar att bara ta betalt för 16A om det sitter 35A säkringar?Y yuphin skrev:
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Hur får jag en magnetventil att öppna vid given temperatur
Värme allmänt -
ASSAB DYBLOY 565 låshus. Låset haka upp sig på halvöppet. Öppnade låset men får inte ihop igen. En sprängskiss vore till hjälp. Tackar!
Fönster & Dörrar -
Hur öppna stor färgburk i metall?
Färg, Måla & Tapetsera -
Öppna upp till nock - någon med erfarenhet av liknande arbete?
Fritidshus -
Bevara öppnad färgburk i flera år?
Färg, Måla & Tapetsera
Tjänster
Populärt i forumet
-
Likströmsproblem i duschblandare – hjälp med felsökning!
El -
Gammalt (stort) hus upprätta gruppförteckning, enkel metod
El -
Ladda två stycken laddhybrider samtidigt?
El -
Hur koppla bort trädgårdsbelysning? (Elcentral saknar gruppförteckning
El -
Hur isolera gammal isolering på sladd från 40-talet. (Taklampa)
El