K
Hörde på Nyhetsmorgon idag att man ska kolla noggrant på innehållet i fröpåsar till blomsterängar.
Att se till att det är frön till svenska blommor. Kommer fröerna annorstädes ifrån kan de innehålla blommor som inte våra humlor och bin kan tillgodogöra sig.
Av tio undersökta påsar var det bara fyra som innehöll blivande svenska blommor.
Var det ingen utförlig innehållsförteckning ska man inte köpa, om man värnar våra humlor och bin
 
  • Gilla
kashieda och 3 till
  • Laddar…
Det stämmer. Man ska inte köpa ängsfröblandningar i vanliga handeln. Det finns numera flera specialister som odlar fram egna ängsfrö i Sverige/Finland. Man köper direkt av dom.
 
  • Gilla
kashieda och 3 till
  • Laddar…
Apropå ängsfrö så kan man ju också göra sin egen blandning. Dvs plocka frö eller köpa en vanlig fröpåse. Så förutom att jag sått en hel del färdiga blandningar så har jag också sått in käringtand och mandelblom själv och till min stora glädje så sprider de sig nu över ängen.

För övrigt anser jag att alla borde anlägga en äng. Det är ju bara så in i attan himmelskt med en blommande sommaräng. Själen lägger sig verkligen till vila i en äng. Insekterna håller med.
 
  • Gilla
Kakelugnen566 och 2 till
  • Laddar…
Vad är det för växter de har hällt ner i de där blandningarna som inte funkar för insekterna?

Skulle jättegärna ha en äng men har inte jordmån som passar för sånt. Satsar mer på skogsglänta istället!
 
K
H Harmagedon skrev:
Vad är det för växter de har hällt ner i de där blandningarna som inte funkar för insekterna?

Skulle jättegärna ha en äng men har inte jordmån som passar för sånt. Satsar mer på skogsglänta istället!
Minns inte om några precisa sorter nämndes, men inslaget går säkert att se på tv4 play, nyhetsmorgon igår 👍
 
  • Gilla
kashieda och 1 till
  • Laddar…
Häromdagen när jag var ute i min numera mycket begränsade trädgård fladdrade något snabbt förbi mina ögon, jag stannade till och hoppades att "det" skulle återvända för jag tyckte mig se en gammal bekant. Och mycket riktigt så återvände fjärilen så jag kunde identifiera den, en tistelfjäril som jag inte sett sedan våren/sommaren 2019.

DSC_1618.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Jag kommer så väl ihåg den där morgonen när jag gick ut i trädgården och fick syn på den, en för mig okänd flygare men det som var så häftigt var mängden fjärilar som hade landat i min trädgård, de verkade invadera hela området och alla då blommande perenner fick besök.

Hämtade min fjärilbok för identifiering och det visade sig vara tistelfjärilar, en av världens mest framgångsrika arter. Den är alltså inte ovanlig, däremot är dess historia spännande.

DSC_1593.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Den är en långväga invandrare från Nordafrika och Mellanöstern som när vindarna är tjänliga för fjärilen till våra trädgårdar i Norden. De fjärilar som kommer på våren hinner lägga ägg och mot slutet av sommaren kläcks en ny generation tistelfjärilar. Larverna lever på tistlar men även på en del andra växter.

Fjärilarna överlever inte nordisk vinter så det krävs att besökarna och deras barn får lika tjänliga vindar på sensommaren som kan föra dem tillbaka till värmen. En del av dem hade trasiga vingar så det gäller att ha fungerande redskap för återfärden.
Det är inte enda fjärilsarten som använder sig av vindar för sina resor men för tistelfjärilen har denna strategi varit framgångsrik eftersom den kan påträffas på stora delar av vår jord.

Tistelfjäril och amiral.

DSC_1835.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Samtliga bilder från år 2019.
 
  • Gilla
Noramasen och 8 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.