A
Lite off topic, men jag tror inte på resonemanget att ångspärren är tillräcklig för att ventilera bort fukten som hamnar emellan.

1) den verkar vara relevant om man har detta 45mm installationsskikt mellan badrumsväggen och ytterväggens stomme. Hur gör man om man inte har det?
2) argumenten verkar bara ta hänsyn till eventuell fukt som tränger igenom badrummets tätskikt. Här skulle jag vilja påstå att det finns andra fuktkällor och att det nästan är omöjligt att bygga helt tätt. Precis som med de enstegstätade fasaderna riskerar man att stänga in fuktighet som inte kan ventileras bort.
 
Hej!

Du saknar en gips eller alt våtrumskiva i alla dina beskrivningar av ytterväggen, mellan plywood och tätskiktet. Du ska ej limma tätskikt direkt på plywood!

Tänkt även att i både inner och ytterväggar samt golv så behövs i regel ett tätare regelavstånd i våtrum med keramisk beklädnad är i övriga rum i huset! Kolla igenom dokumenten ifrån säkervatten, gvk och bkr

Avståndet brukar typ vara vara cc 450 eller 300mm och vara av minst 45x70 regel beroende av rumshöjden!
 
lärjungen
Markokoistinen Markokoistinen skrev:
Du saknar en gips eller alt våtrumskiva i alla dina beskrivningar av ytterväggen, mellan plywood och tätskiktet. Du ska ej limma tätskikt direkt på plywood!
Jag ser en gipsskiva i samtliga beskrivningar som lagts upp.
 
  • Gilla
Imperat0r
  • Laddar…
det saknas åtminstone på många av dem!
Här en av dem! Står oftast OSB eller plywood sen tätskikt
 
  • Skärmdump av ett diskussionsforumsinlägg med en person som ställer frågor om byggmaterial för badrum.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
lärjungen lärjungen skrev:
Jag ser en gipsskiva i samtliga beskrivningar som lagts upp.
Kolla igen! Innerväggar ja men ej på ytterväggarna.
Då menar jag såklart inte bilderna ifrån säkervatten!

Utan den trådskaparen skrivit ut som lösningar
 
Här ett till exempel
 
  • Skärmdump av ett foruminlägg som diskuterar vattentätning i badrumsytor och nämner användning av ångspärr och tätningsskikt.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
lärjungen
Markokoistinen Markokoistinen skrev:
Kolla igen! Innerväggar ja men ej på ytterväggarna.
Då menar jag såklart inte bilderna ifrån säkervatten!

Utan den trådskaparen skrivit ut som lösningar
Förlåt, trodde du menade bilderna :oops:
 
nu ser bättre ur eller?

Badrum innervägg
?
klinkers-tätskikt-gips-plywood -Träregler eller plåtregler-gips
Badrum yttervägg?
klinker,tätskikt, gips, plywood, ångbroms,isolering,vindpapp, yttre panel
 
Ser bättre ut! :D

men jag skulle tipsa att du ska fundera på att ha ett extra lager reglar/isolering mellan plywood och ångbroms!

För när du sedan skruvar upp gipset och senare alla badrums artiklar, så går skruvarna annars rakt igenom ångbromsen annans

Då alls infästningar enligt säkervatten ska skruvas igenom P30/15mm plywooden.

(Borrat igenom bara kaklet, sen silikon i hålet och träskruvar utan plugg igenom plywooden)
 
  • Gilla
sam2018
  • Laddar…
Så som på bilden ifrån säkervatten
Där finns en kortlingsregling emellan!
 
J jonaserik skrev:
Enligt det nya ska det vara tätskikt på alla väggar och golv som kan begjutas med vatten , utanför duschväggar ska det vara en meter från duschen och i snedtak 1,5 meter upp, i taket behövs inget. Inga väggar eller kabin så ska det vara som en balja med tätskikt
I vilket regelverk grundar sig detta?
 
Mikael_L
Jag har installationsskikt i mina ytterväggar, dvs vågräta 45x45mm reglar innanför plasten i väggarna, i det 45mmm utrymmet drog jag sen installationer, främst elrör/dosor, men även något vattenrör i förekommande fall, sen isolerades detta. Syftet är mest att inte få så många hål i plasten.

I badrummet bytte jag ut vågräta 45x45 mot lodräta 45x70, och så struntade jag i isolering i detta utrymme för att förbättra luftkonvektionen lite och så blev det dessutom någon liten öppning ut till omgivande byggnadsdelar också, så jag är rätt säker på att ev fukt där mellan de täta skikten ventileras ut.
 
Erik_Hansson skrev:
Ja, ser rätt ut.

Kan någon svara på varför man kör ångbroms istället för att lägga ihop plastfolien med tätskiktet? I säker vatten's bild har man ju installationsskikt (45 regel) i ytterväggen. Skippar man det i badrumsdelen behövs ju inte ångspärren eftersom det inte blir två lager där.

Finns några olika anledningar för detta!

1. Det skulle innebära att du ska flytta in plasten igenom alla skikt och lägga den som underlag för sedan limma tätskiktet, en del gör så, men är inte en riktigt så säker lösning. Tätskikt fäster dåligt och det krävs ett visst överlapp och då hänger kaklet mer eller mindre på plasten där den limmats ihop och inte kan bita tag i skivan bakom!

2. om du sedan får ett hål i tätskiktet pga en skruv eller så så påverkas det hela väggens ångbeständighet.

man kör juh normalt samma extra läktning i alla rum i rum mot ytterväggar just av den anledningen, så det blir en lättare/renare lösning att fortsätta med samma även förbi badrummet också!

man gör detta så att man får in mer isolering i väggen samt som jag beskrev ovan att man inte råkar skruva in grejer igenom ångspärren när man fäster upp något, så klimat skalet får leva sitt eget liv!

3. Lösningen sänker även temperatur skillnaden mellan insida och utsida av ångspärren så att risken med kondens blir mindre. Säg att någon tar en kalldusch på sommaren eller omvänt varmdusch på vintern, i lösningen utan ångbroms under isolering så värmen man upp/ kyler ner ångspärren/tätskitet om man duschar då den ligger då precis under ytskiktet.

Denna lösning med läktning och 45mm isolering är en provad/testad lösning som rekommenderad för alla rum både enligt säkervatten och svenskträ/traguiden.
 
Förut, innan de foliebaserade fuktskydden kom så skulle man alltid ta bort plasten i ytterväggarna för att plasten var tätare än fuktskydden vilket gjorde att risken för att ev. fukt inifrån kondenserade mot byggplasten fanns.

När de foliebaserade tätskikten kom så blev de mycket tätare än plasten vilket gjorde att ev. fukt inifrån ändå kunde vandra ut så numera ska man låta den sitta kvar.

I innerväggar använder man aldrig plast.

Skärmdump av ett foruminlägg om användningen av ångspärr och plastfolie i ytterväggar och dess påverkan på huskonstruktionen.

Finns även lite att läsa om det bl.a här och i slutet av dokumentet...

https://www.alltombostad.se/byggabodialogen-23404/nyhet-files/52_Tatskikt.pdf


Att få in någon ersättande ångspärr är ingen enkel historia i praktiken då det ska vara tätt mellan denna och plasten i övriga ytterväggen vilket gör att det man kan läsa om oftast inte fungerar i praktiken vid renoveringar.
Jäkligt lätt att vara bror duktig i teorin men som sagt, försöka och utföra det praktiskt är en omöjlighet.
 
  • Gilla
1
  • Laddar…
Hej, gammal men viktig och relevant tråd.

Jag undrar hur ni gör som renoverar badrum/wc vad gäller skarvning av ångspärr, då man måste såga ner skivan utanför denna.

Har sågat ner tidigare träskiva och ser inte hur jag ska kunna få till ett överlapp, eller någon butyltejp utan att ta ner en större del av insidan ytterväggen, och då även mellan/innerväggar - vilket ju blir helt övermäktigt.

Har kollat på bla denna ångbroms (https://www.bauhaus.se/media/pdf/4357287A.pdf).

Ledsen för bedrövlig bildkvalitet, men borde framgå ändå vad som är problemet/frågan.

P-OfB8kvz5_DVAxCyoi4YIhHwC44F1IdQowhLiTSO-3B9zs_ZEJYsPag0Oe95hB23ij_0WD3fW0ZTyWUZyp5hU0o0KHy21CoR4Xb4voYMRSRBQypo8EjL68_zBQaP8pHIg24nQp3jBlP4uvOI_dYf8A2t1AwvPEyDiM1T_6lA4EEYU3iZEjYN3AM4rRqb6R5eov6Gfk1HpbXk79sjOHqdXuYBkRLazMx2LEUW_rqQhNBNLVdbachCP5_ID01TC9odywaRjuDU7tN23vAgOcz_tntuX8-5vaNQkFfyNuzAp_wD8UkbaiNV5yuLV4bOgcecqY565KAWoUvghp0daGBNhBK-a3_3vgbuPmJuJ8Wjgud-BC9URqwTaHy34Yd3yP9L9aKG8aSacL6bvJcWPmu-vWpPLrRqgtsK3aGdNlbP37m57wcdB0LPOMo2ZTECIuJix8MRiHPpELQkvr4yTpgaAA5-XUchpXjD3lLoGBOAbuTAexGWlV58NWZ0TnGNcHcE6_a17Kqq_CS57QTwHJ7huqFIChHQtjtxvLmwG61p_5PZAHvvz4skeZc8KaC4rO_QPfUvxVL-YCJdNgpPQyhgyUgC2AZepUygUoA-OZvDWq8F6kzUDNGlpfAst3OPrsNVzzJK3-iH6pKrZjRg36UgHl6DLw84oTzf_Ex6PEZBixJPyitJe_ocTHw=w1205-h904-no
 
  • Gilla
erze
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.