4 716 läst · 35 svar
5k läst
35 svar
Bästa och sämsta kommun att bo i 2017
Alla kommuner har väl en chans att komma högt på listan? Eller tänkte du dig? någon form av handikapp-system som kommuner som "gör så gott det kan" kan hamna högt upp?. Visst varierar förutsättningarna över landets alla kommuner.harry73 skrev:
Jag tror att man måste väga in att mentaliteten hos folket varierar också. Undersökningen baseras ju på hur vida innevånarna skulle rekommendera andra att flytta dit så den kanske egentligen säger mer om hur gnälliga innevånarna är (?). Lomma och Flen kanske egentligen båda har lika fantastiska förutsättningar rent tekniskt men i Flen har man anammat en missnöjeskultur. Flen bebos av gnällspikar med andra ord
Redigerat:
Precis, eller så sparkar man igång livet iaf.Stefan N skrev:
Är inflyttad från ett lika litet samhälle som Flen, är förrymd östgöte. Kommunerna gör alltid samma misstag enligt mig, bygger stort och lämnar sedan lokaler i centrala delar tomma = öde känsla.
Sen förlitar man sig på stora industrier (Volvo och GB ex.) eller statliga arbetsgivare (migrationsverket) alldeles för mkt. När dessa drar ner så står man med mössan i handen och vet inte vad man ska hitta på.
Medlem
· Sörmland och stan
· 27 772 inlägg
Ja, det är en ren attitydundersökning så vad den mäter är rätt oklart. Kanske om invånarna i snitt ser sig som vinnare eller förlorare i livet?
Men om jag förstått undersökningen så handlar den om vad folk tycker. (nu blir det riktigt pinsamt om jag har begripit allt felharry73 skrev:
Om det handlar om åsikter så borde alla kommuner ha samma förutsättningar. alltså ganska "rättvist" Det blir aldrig perfekt med sådana här undersökningar. Men då det handlar om åsikter från kommuninvånarna borde det inte vara omöjligt att "få upp siffrorna" med lite jobb. Om kommunledningen bara hade tänkt på den biten. Det handlar inte bara om pengar. Det går att komma högre upp om man vill. Men någon orättvisa tycker jag inte att det är.
Men det är lätt att tolka det så eftersom det är inte de rikaste kommunerna som ligger i botten.
Frågan är då hur man skulle välja ut ett sådant handikapps system?S Stuff skrev:Alla kommuner har väl en chans att komma högt på listan? Eller tänkte du dig? någon form av handikapp-system som kommuner som "gör så gott det kan" kan hamna högt upp?. Visst varierar förutsättningarna över landets alla kommuner.
Jag tror att man måste väga in att mentaliteten hos folket varierar också. Undersökningen baseras ju på hur vida innevånarna skulle rekommendera andra att flytta dit så den kanske egentligen säger mer om hur gnälliga innevånarna är (?). Lomma och Flen kanske egentligen båda har lika fantastiska förutsättningar rent tekniskt men i Flen har man anammat en missnöjeskultur. Flen bebos av gnällspikar med andra ord![]()
Medlem
· Sörmland och stan
· 27 772 inlägg
Jag är tacksam om våra kommuner inte lägger resurser på att attitydutveckla sina medborgare utan istället fokuserar på sin kärnverksamhet. Det är nog så att attityder av denna typ är kulturella snarare än reflekterar hur kommunorganisationen utför sitt jobb. Jag har bott i några av kommunerna i toppen och inte är det deras förträffliga gatuunderhåll, snöröjning, skollokaler eller kollektivtrafik som gör att de ligger i toppen om man säger så.
Ja och så tar dom noll ansvar om att hjälpa till i tex flyktingfrågan.stilofunk skrev:
Inte svårt att ligga i top om man inte hjälper sina grannar.
Ja 130 är ursäkta språket ett jävla skämt,Södertälje tar nog imot 130 i veckan och Flen har alltid varit en kommun som tagit imot mycket flyktingar.stilofunk skrev:
Men som undersökningen säger så hade jag också valt Danderyd alla dagar i veckan innan en kommun som Flen eller Södertälje.
Men det är ett stort problem att vissa kommuner i detta land inte gör rätt för sig och stjälper över problemen på andra.
Nej det jag menar är att om vi vill bygga ett samhälle som ska hålla i längden så ska alla kommuner ta i mot problemen i vårat samhälle.stilofunk skrev:
Tyvärr är dom rikaste kommunerna dom som tar minst ansvar och dom har en väldigt stor andel blåa röster, så det kanske är det som är problemet.
Men som undersökningen nu säger så är det dom kommunerna folk vill bo i, och det förstår jag.