Älvsbyhus lägger ned fabrik
Många anställda förlorar jobbet när hustillverkaren Älvsbyhus lägger ned en av sina fabriker.

Foto: Älvsbyhus.
För ett par veckor sedan varnade Älvsbyhus för att företagets minskade orderingång kan komma att påverka deras anställda. Nu kom beskedet. 44 personer får gå när hustillverkaren lägger den fabriken i Värmland.
– Det är tufft, väldigt tufft. Det var en chock i morse att få reda på det. Men det är som det är. Inget att göra något åt, säger Markus Ekblom, klubbordförande på GS, Facket för skogs- trä och grafisk bransch, till SVT Värmland.
Målet är att kapa kostnader.
– Det här är en stentuff branch, där vi har många duktiga småhustillverkare i landet. För att fortsätta att vara Sveriges största hustillverkare så måste vi vidta de här åtgärderna, säger vd Kent Johansson.
I ett pressmeddelande skriver hustillverkaren att en del av produktionen kan komma att flytta till deras andra två fabriker i Bjärnum och Älvsbyn.
Kommentarer
2