Jag har nog kört fast lite, och behöver lite tips.
Vi köpte en fastighet för snart 2 år sedan. Mycket tid har lagts på renovering av hus, men nu ska det fixas lite mer ute.
En grävare har varit här och jämnat av en yta som tidigare var en ås strax bredvid huset. Detta skedde innan vi köpte fastigheten. På den första bilden ser ni en streckad yta = den som jämnas av.
Ytan såg fördjävlig ut, men jag har flyttat tiotals ton med sten och har spräckt sjuka mängder sten. Naturligtvis återstår massor av arbete. Bl.a. att spräcka 2 större stenar (den ena är halvklar).
Nu till problemet.
En stor sten måste flyttas 1,5-2m. Det är den inringade stenen på bild nr 2. Dan ska dessutom flyttas mot lutningen.
Min tanke är att det borde gå att fästa någon form av "dragutrustning" runt den väldigt mycket större stenen till vänster i bild, och i andra änden runt den sten vi vill flytta. Sen får man väl hjälpa till med spett och spade, men min tanke är alltså att vi bör kunna använda någon form av "spel" som står för dragkraften.
Är det görbart?
Har ni andra tips på tillvägagångssätt?
Tack på förhand!