Hej
Har köpt ett gammalt stenhus där hantverkarna i samband med renoveringen upptäckt fukt i bottenplanet. Huset är från 1850 och ligger i nedre delen av en rätt kraftigt sluttande tomt, så helt som en blixt från klar himmel kom det väl inte... Fast så värst kul är det ju inte heller. Men men. Det viktigaste nu är att det fixas till på bästa sätt så vi slipper tänka på det i framtiden.

Tänkte höra om någon av er experter har några kommentarer utifrån följande besiktningsrapport:

Riskanalys
Krypgrund/torpargrund betraktas allmänt som en riskkonstruktion med avseende på fuktrelaterade skador (mögel/rötskador). fuktmässiga förutsättningar för mikrobiell tillväxt periodvis kan finnas i en krypgrund, särskilt sommartid pga. kondens eller vatteninträngning.
Detta kan medföra fuktrelaterade skador (mögel/rötskador) och konstruktionsförsvagningar i golvbjälklag och syllar. Mark kan avge "dålig lukt" som kan tränga upp i bostaden och även luktsmitta anslutande bjälklag, väggar, mm. Fuktisolering saknas normalt på dessa typer av krypgrunder.
Iakttagelser
Marken i grunden är fuktig vilket kan vara tecken på att dräneringen eller avledning av vatten inte fungerar tillfredställande. Vidare kontroller bör utföras för att utreda om dräneringen och/eller andra vattenavvisande åtgärder bör förnyas.
För att minska vattenpåverkan på grundläggning bör man se till att stuprörsvattnet avleds bort från husgrunden.
När stuprörsvatten mynnar intill husgrunden ökar fuktbelastningen mot densamma vilket kan innebära risk för skador på byggnaden. För att minska ytvattentillförsel mot en byggnad bör man se till att marken närmast grund lutar från
Mark närmast grund bör dessutom bestå av vattengenomsläppligt material. Man bör även undvika större träd eller buskar invid huset pga. att rötter kan orsaka skador på byggnaden och växa in i och orsaka stopp i avlopps-, dränerings- och dagvattenledningar.
Värmefläkt i grund är inte att rekommendera ur fuktsynpunkt. Vid genomgång av grunden kunde man på ett flertal ställen uppmäta fuktkvoter som klart överstiger gränsvärden för mikrobiell påväxt (mögel). Synliga mögelangrepp finns på blindbotten. Stark lukt av jordkaraktär (fukt) förekommer i grunden och i viss mån även i boendeutrymme.

Åtgärder:
För att erhålla en så god funktion som möjligt i krypgrunden är det väsentligt att den är rätt ventilerad, organiskt material, stenar tas bort samt grund botten förses med lager av tvättad singel eller motsvarande som kapillärbrytande skikt och åldersbeständig plastfolie som fuktspärr mot markfukt.
En fukttekniskt bättre lösning erhålls om grunden kompletteras med ett hygrostatstyrt avfuktningsaggregat och ventilationsrör för våt och torr luft. Med anledning av att fuktmässiga förhållandet i krypgrunden varierar, rekommenderas att krypgrunden med jämna mellanrum kontrolleras med avseende på eventuellt fritt stående vatten, missfärgningar, läckage mm. Golvbjälklaget på nedervåningen bör öppnas och bytas ut för att på ett tillförställande sätt utföra de åtgärder som är lämpliga och även minimera risken mögelsporer och lukt. Frilagda golvbjälkar kan med fördel behandlas med kemikalier mot mögel och röta.

Alla tips mottages tacksamt!

Jonas
 
de tar i med hängslen livrem och ett par extra snören ifall byxorna skulle åka ner 1 mm.

men har du problem i bjälklaget? eller är det bara fukt i marken?

man kan säga att du vill bo i ett hus från 1850 fast inte på de viset de gjorde på den tiden, dvs du vill inte vara hemma och elda hela dagarna som man gjorde förr. gör du det så har du inget problem för då trycker du ut fukten ur krypgrunden och torkar ur bjälklaget.

vill du bygga om detta till ett modernt hus måste man ha mer info, ändrar man bara en del kan man få problem på andra ställen. lägger du plast i en konstruktion så kan du få för mycket fukt under det bärande väggarna och det kan bli mer problem, dvs du flyttar ner fukten längre ner i marken då den idag avdunstar i din torpagrund.

bästa alternativet är att dränera av marken så du får så lite fukt som mögligt och ev stoppa in en mekanisk frånluft med avfuktare som är fuktstyrd, men gör du bara det så kan den gå hela tiden, därför är det bäst att minimera mängden fukt med en korrekt dränering.

Då jag inte har all info så är det svårt att säga exakt vad du skall göra,
så bästa lösningen för dig är att prata med fukt entreprenör för att göra en besiktning samt lämna offert på mekanisk ventilation. ta dit en mark entreprenör som kollar om det finns dränering annars lämnar de priser på att gräva ner en sådan så du blir av med det mesta av vattnet som kan komma dit.

sen när det är klart kan du städa ur ev organiskt material i krypgrunden och öppna blindbotten och byta angripet virke så det nya inte också blir angripet, gräva ur och fylla på med makadam.

har du lite bilder på skador samt hur det ser ut på marken då de menar att det ligger jord där idag?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.