Hej på er.

Tänkte se om jag kan få nåt svar på detta.

På vinden finns ett expansionskärl (med ett rör som går upp genom taket). Huset värms idag upp med fjärrvärme och innan det så var det eldat med olja. Inför kommande takbyte så skulle jag behöva veta ifall kärlet är inkopplat eller ej. Hur tar jag reda på det? På fjärrvärmens central i källaren finns ju ett expansionskärl så det gamla borde väl vara urkopplat?

Hoppas någon kunnig kan svara på detta.

Tack på förhand.

/Eric
 
Förmodligen har du en manometer där du kan se trycket också. Om du kan fylla så trycket blir högre än vattenpelaren skulle bli upp till överloppet, utan att det börjar rinna vatten ur skvallerröret, är det öppna kärlet uppenbarligen inte inkopplat längre.
 
Jo jag har en sån mätare så jag ser trycket. Hur mkt måste jag fylla för att det eventuellt ska rinna över? Finns ju även någon form av övertrycksventil på centralen med ett rör som mynnar ut nertill. Kan även tappa ur vatten ur detta rör om jag behöver tömma systemet.
 
0,1 bar per meter vattenpelare, ungefär.
1 bar ger 10m vattenpelare.

Hur högt hus har du?
Skillnad i höjd från manometern till det öppna expansionskärlet?
 
Snabbt överslaget så nånstans mellan 6-8 meter. Alltså om jag fyller i så mätaren visar 1 bar mer än vad den gör nu så bör det komma vatten ur röret på taket?
 
Nja, inte på taket, eller det kanske kan vara så med.

De installationer jag har sett har ett skvallerrör som går ner till pannrummet.
Det på taket är avlastning vid kokning.

Jag vet inte vad din säkerhetsventil har för öppningstryck, det kan vara 1,5 bar, det är ju ändå c:a 15m.
Så 1,4bar borde räcka.

Å andra sidan så märker du ju om den öppnar....
 
Redigerat:
Det borde, eller snarare kan vara, så att det ska komma ett rör uppifrån i källaren? Det gör det inte vad jag kan se. Kan heller inte hitta något rör som går uppåt som ska leda till kärlet. Men det kanske bara har suttit påkopplat någonstans på ett av rören (inte nödvändigtvis direkt på pannan).
 
Ibland sitter expansionskärlet anslutet till radiatorslingan, vilket gör att det inte syns så väl att det finns ett öppet kärl och det kan då hända att det glöms kvar vid installation av fjärrvärme. Någonstans borde det finnas ett rör till avlopp från expansionskärlet. Vanligen mynnar det ut i närheten av systemets (ursprungliga) påfyllningsventil, så man kan se när man fyllt tillräckligt.
 
Vad jag kan se när jag kikar på alla rör där nere så finns det inget som jag kan se mynnar ut. Alla går iväg till olika rum. Det enda rören som är "öppet" är det som kommer från centralen som man kan tappa ut vatten ur (och som är kopplat till övertrycksventilen).

Men om jag återgår till varför jag frågade så är det att jag vid takrenoveringen skulle vilja ta bort det rör som sticker upp genom taket (för att slippa genomdriven). Även om kärlet är inkopplat så är väl risken för kokning inte speciellt stor nu då det inte eldas, eller? Så då kan jag kapa röret på vinden. Kanske? :)
 
geschmeck skrev:
Men om jag återgår till varför jag frågade så är det att jag vid takrenoveringen skulle vilja ta bort det rör som sticker upp genom taket (för att slippa genomdriven). Även om kärlet är inkopplat så är väl risken för kokning inte speciellt stor nu då det inte eldas, eller? Så då kan jag kapa röret på vinden. Kanske? :)
Rent säkerhetsmässigt behöver du inget blåsrör som går ut på taket längre, men det är olämpligt att låta det mynna på vinden eftersom det kommer ut en del fukt ur det om kärlet är inkopplat. Om bräddavloppet är igensatt eller inte ens finns kan det ju dessutom komma ut en massa vatten när trycket stiger.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.