Visst är spindlar bra?
En spindel klättrade ner för tråden från köksfläkten. Men när jag kom och ställde tallrikar där den hade tänkt landa, klättrade den upp för tråden igen snabbt som ögat. Jag lät den klättra vidare på fläkten där den inte var i vägen.
Min mormor sa alltid att man inte får döda spindlar, för de för tur med sig. Det sitter i även om jag inte är en krockfull person.
Jag har också hört att om man har spindlar så är det ett friskt hus. Minns inte vem som sa det dock.
Så i det här huset lyfter vi ut spindlar i trädgården om de är i vägen. Annars får de vara där de är.
![spindel pa min flakt.jpg](https://www.byggahus.se/sites/default/files/styles/inline_image_large/public/blog/xf/488561.jpg?itok=HLmsfxU1)
Kommentarer
5