BirgitS
Appendix Appendix skrev:
Vilket i princip alltid är värdelöst om du använder badrummet då det tar 48-72 timmar för bara fogen att torka efter man har duschat. Ett kaklat badrum är extremt svårt att kolla fuktskada i då kalket och fogen inte är tätskiktet
Det ska förstås vara en fuktmätare som mäter några cm ner typ https://www.ahlsell.se/10/el-1/verktyg-och-matinstrument/42-matinstrument/fuktmatare/4207515/
Inte anses det att alla badrum är fuktskadade vid överlåtelsebesiktningar.
 
Har kikat lite runt om i duschområdet och hittat ett par mindre sprickor i kaklet. Är det nåt man bör vara orolig över?

Sprickor i badrumskakel på vägg i duschområde med synliga fogar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Närbild på en spricka i ett kakel i en dusch, med fokus på var sprickan startar vid en fog.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
A
Ja det är ju inte så bra,är det en bostadsrätt?
 
Handyman 1 skrev:
Ja det är ju inte så bra,är det en bostadsrätt?
Yes
 
A Albin_H skrev:
Yes
Är det nåt särskilt man ska tänka på då?
 
Nej, kaklet utför inte tätskikt, tätskikt sittter under kakel/klinker.
 
A
Tänkte mest på vem som ansvarar för badrummet, i en bostadsrätt är väl ytskikten ditt ansvar,man måste ju minst byta trasiga plattor,fuktmätning som nämnts,verkar konstigt att så mycket fog försvunnit som sagt:thinking:
 
BirgitS
Hur gammalt är badrummet?
 
BirgitS BirgitS skrev:
Hur gammalt är badrummet?
Vi flyttade in ca10 år sen. Oklart när de renoverade badrummet innan så minst 10 år. Jag märkte kakelfoget först idag då duschmattan alltid legat där.
 
Lär ju va minst 30 år gammalt.
 
BirgitS
Är det mer än 20 år så är det nog dags för en totalrenovering.
 
Stefan N Stefan N skrev:
Lär ju va minst 30 år gammalt.
Jag kan tänka mig under sena 90tal av stilen att döma.
 
BirgitS BirgitS skrev:
I så fall är det ju hög tid för en totalrenovering.
Vad är rule of thumb på detta - hur ofta ska det renoveras? Vi har egentligen avvaktat stambytet men det kanske är dags.
 
A
Hur fungerar det med hemförsäkringen i lägenhet,finns där något att hämta?
 
Handyman 1 skrev:
Hur fungerar det med hemförsäkringen i lägenhet,finns där något att hämta?
Ja, troligen. Jag har inte hunnit sätta mig in i det. Badrummet funkar rätt bra annars så vi hade helst hållt oss till att lappa problemet.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.